Loreta Strøm // Aš esu MES. Išlikti žmogumi.

Nuolatiniame laukime įpratome būti visi, su kovidu pasaulis keičiasi kasdien. Visgi šalys elgėsi nevienodai. Negalime būti tikri, kad iki šiol piliečių laisvės paisiusios šalys nepasuks kitu keliu, bet galime palyginti, kaip veiksmas vyko iki šiol – jau beveik dvejus metus.
Virš dvidešimt metų Norvegijoje gyvenanti ir dirbanti vidaus ir širdies ligų gydytoja Loreta Strøm pasakoja, kad Norvegijoje įprasta su žmonėmis kalbėti atvirai.
„Apie diagnozes, prognozes, gydymo galimybes ir pasirinkimus, su gydymu susijusias komplikacijas. Žmogui visuomet paliekama galimybė pasirinkti.
Norvegijoje yra žymiai daugiau atvirumo ir nebijojimo pasakyti: „Mes daug ko nežinome.“ Mano nuomone, Norvegijoje ministrai ir sveikatos agentūros vadovai dažnai komunikuoja dvejodami. Jie nebijo pasakyti, kad šiuo metu yra taip, tačiau nežinome, ar taip bus ateityje. Tai vadovuose leidžia matyti tokius pačius žmones, kokiais esame mes. Tai leidžia pasirinkti taip, kaip pasirenka dauguma Norvegijos žmonių – abejojant, tačiau laisva valia, tokiu būdu prisiimant atsakomybę už savo pasirinkimus. Atsakomybė nėra perkeliama valdžiai, ministrams ar gydytojams. Paliekama vietos laisvei, žmonių valiai ir savarankiškumui. Tai yra esminis momentas, kodėl Norvegijoje žmonės renkasi taip, o Lietuvoje kitaip. Prievarta įjungia atsargumą, abejonę ir laikui bėgant išsivysto į priešiškumą.“

Pasidalinkime

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.